CITIZEN PARTICIPATION

Santa Barbara County Governmental Agencies

 

Santa Barbara County Board of Supervisors (BOS)

Meets:  First four Tuesdays of each month.

Location:  Alternates between Santa Barbara and Santa Maria.

Members:  1st District, Salud Carbajal; 2nd District, Janet Wolf; 3rd District, Brooks Firestone; 4th District, Joni Gray; 5th District, Joe Centeno.

Website:  www.countyofsb.org.

 

Santa Barbara County Planning Commission

Meets: First three Wednesdays of each month.

Location:  Santa Barbara or Santa Maria

(see schedule).

Members:  1st District, C. Michael Cooney; 2nd District, Cecilia Brown; 3rd District, C.J. Jackson; 4th District, Joe H. Valencia;

5th District Daniel Blough.

Website:  www.sbcountyplanning.org.

 

Santa Barbara Local Agency Formation Commission (LAFCO)

Meets:  First Thursday of each month (September meeting canceled).

Location:  Alternates between Santa Barbara and Santa Maria.

Members:  Cathy Schlottmann (chair); Dick DeWees; Bob Orach; Marty Mariscal; Joe Centeno; Brooks Firestone; Larry Wilson.

Website:  www.sblafco.org.

 

Santa Barbara County Board of Education

Meets:  First Thursday of each month at 2 p.m.

Location:  SB County Education Office, Board Room (4400 Cathedral Oaks Road).

Members:  William J. Cirone (superintendent); Dr. William T. Carty; Dr. Peter R. MacDougall (president); Jack Reith; Helen Grossman;

Helen Hill (vice president); Weldon Howell Jr.;

William K. Macdonald.

Website:  www.sbceo.org.

 

Buellton City Council

Meets: Second and fourth

Thursdays of each month.

Location:  Buellton City Council Chambers (140 W. Hwy. 246).

Members:  Russ Hicks (mayor); Dale Molesworth (mayor pro tempore); Victoria Pointer; Diane Whitehair; Ed Andrisek.

Website:  www.cityofbuellton.com.

 

Buellton Planning Commission

Meets: First and third Thursdays of each month.

Location:  Buellton City Council Chambers (140 W. Hwy. 246).

Members:  Gerald Witcher (chair); Craig Adams; Lois Craig; Greg Scaduto; 5th seat vacant.

Website:  www.cityofbuellton.com.

 

Solvang City Council

Meets: Second and fourth

Mondays of each month.

Location:  Solvang City Hall (1644 Oak Street).

Members:  Linda Jackson (mayor); Edwin Skytt (mayor pro tempore); Ken Palmer; Jim Richardson; Eugene J. Boyle.

Website:  www.cityofsolvang.com.

 

Solvang Planning Commission

Meets: First Monday of each month.

Location:  Solvang City Hall (1644 Oak Street).

Members:  Aaron Petersen (chair); Jim Hickling (vice chair); Kathi Hopkins; Melissa DeLeon;

Day Yeager.

Website:  www.cityofsolvang.com.

 

Ballard School District

Meets: Second Wednesday of

each month at 6 p.m.

Location:  School District Office.

Members:  Lynne Hemming (president); Diane Devine; Julie Farrell.

Buellton Union School District

Meets:  Second Wednesday of each month.

Location:  Jonata School Library.

Members:  Julie Everett (president); Joyce Azevedo; John Macaluso; Marcilo Sarquilla;

Terry Schrepel.

 

College School District

Meets:  Second Tuesday of each month.

Location:  College Elementary School,

Room 2B.

Members:  Molly Carrillo-Walker (president); Debbie Goldsmith; Marc E. Owens; Neal Rosenberg; Jim Sobell.

 

Los Alamos School District

Meets:  Second Tuesday of each month

at 5:30 p.m.

Location:  Olga Reed School Library.

Members:  Craig D. Snell (president); Eric Bratt; Cindy Cripe; Jose Jimenez; Brad Key.

 

Los Olivos School District

Meets:  Second Monday of each month at 5 p.m.

Location:  Los Olivos School,

Robert Parsons Library.

Members:  Steven Pappas (president); Edward Hamer; Sandra Mullin; Lisa Berto-Palmer;

Henry E. Roberts.

 

Santa Ynez Valley Union High School District

Meets:  Third Tuesday of each month.

Location:  Santa Ynez Valley Union High School District, boardroom.

Members:  Joseph Dugan (president); Holly Lindberg; Jeffrey W. Little; Jack Mochnick;

Sharon Steele.

 

Solvang School District

Meets:  Second Monday of each month (except November 2008 meeting to be held November 17).

Location:  Discovery Center, upper campus.

Members:  Alfred Holzheu (president); J.D. Avery; Felix Fisher; Peter Haws; Michele Saunders.

 

Santa Ynez River Water Conservation District, Improvement District No. 1

Meets:  Third Tuesday of each month.

Location:  District offices

(3622 Sagunto Street).

Members:  Harlan Burchardi (president); Matt Loudon; Lee Bettencourt; Harry Poor; Jeffery Clay.

Website:  www.syrwd.org.

 

Santa Ynez Valley Airport Authority

Meets:  First Tuesday of each month.

Location:  Airport Administration Building

(900 Airport Road).

Members:  Willy Chamberlin (chair); James Kunkle (president); Garth Carrier (vice president); Aggie Margolis; David Romero; Rich Condit; Robert Leite; Jeff Hecker; Tom Petersen.

Website:  www.santaynezairport.com.